22 pomysły na lepsze wykorzystanie ciuchów zalegających w szafie
Trwająca przez ostatnie miesiące izolacja związana z panującą pandemią, wielu z nas nakłoniła do porządkowania przestrzeni wokół siebie. W związku z tym stanęliśmy przed wyborem: jak w sposób rozsądny pozbyć się niepotrzebnych ubrań i nieużywanych sprzętów, a przy tym nie obciążać dodatkowo środowiska.
Bez względu na miejsce zamieszkania, bezwzględnie ważną kwestią jest dokonanie rozeznania w Internecie pod kątem możliwości. Jest to jednak zajęcie dosyć żmudne, w związku z czym przychodzimy z małą pomocą. Kilka z wymienionych niżej organizacji dostępnych jest tylko w Warszawie, natomiast większość z nich można odnieść do każdego większego czy mniejszego miasta w Polsce.
Na terenie całego kraju rozstawionych jest 57 tysięcy kontenerów PCK na odzież używaną. Wbrew początkowym założeniom – ubrania te nie są wysyłane jedynie do najbardziej potrzebujących. Już rok po rozpoczęciu działalności kontenerów, dało się zauważyć, że ilość oddawanych ubrań jest znacznie wyższa niż faktyczne zapotrzebowanie. W związku z tym PCK zawiązało współpracę z firmą Wtórpol https://www.wtorpol.com.pl/, dzięki czemu pozostałe tekstylia zamiast lądować na wysypisku, przetwarzane są na paliwo alternatywne, dywany, czyściwo fabryczne, stanowią też asortyment lumpeksów w kraju i za granicą. W związku z tym – jeśli znalazłeś/aś w szafie ogrom ubrań nie nadających się do oddania znajomemu i/lub nie masz pomysłu lub czasu na szukanie innych opcji – najlepszą z nich jest zapakowanie wszystkiego do worka i wrzucenie do kontenera. Jak ognia unikaj wyrzucania niepotrzebnych ubrań i tekstyliów do śmieci, ale jeśli już zdecydujesz się na tę drastyczną opcję – wyrzuć je do pojemnika na odpady zmieszane.
Po dokonaniu wstępnej segregacji niepotrzebnych rzeczy, poświęć chwilę czasu na analizę rozwiązań. Poniżej prezentujemy ich listę, która może posłużyć jako ściąga. Uwaga: zanim zdecydujesz się na dowiezienie worków ubrań do jakiejkolwiek z wymienionych placówek lub organizacji – zajrzyj na ich social media lub skontaktuj się z nimi telefonicznie. Osoby prowadzące działalność wiedzą najlepiej, co w danym momencie najbardziej przyda się potrzebującym. Bezsensowne jest więc bezmyślne zasypywanie ich niepotrzebnymi rzeczami, które w ostatecznym rozrachunku zaśmiecą i tak nasze środowisko i zamiast pomóc – bardziej zaszkodzą.
Lista punktów/rozwiązań/organizacji, dzięki którym pozbędziesz się niepotrzebnych tekstyliów/sprzętów/książek:
1. Fundacja Daj Herbatę http://dajherbate.pl/ – możliwość oddania ubrań zimowych i jesiennych, letnich kurtek czy swetrów wiosennych przy okazji organizowanych sezonowo zbiórek. W ramach poszczególnych akcji organizatorzy przyjmują też materace, karimaty, środki higieny osobistej. Pozostają w stałym kontakcie z potrzebującymi, dzięki czemu wiedzą dokładnie, czego im w danym momencie potrzeba.
2. Sklep charytatywny Kopalnia– całkowity dochód ze sprzedaży jest przekazywany na działania Fundacji Salomon. Powstała ona w kwietniu 2018 roku z inicjatywy osób, które chcą nieść pomoc osobom nieuleczalnie chorym, wspierać hospicja oraz pomagać osobom w trudnej sytuacji życiowej i pokrzywdzonym przez los. Na kanwie brytyjskich sklepów charytatywnych istnieje możliwość oddania nie tylko ubrań, ale także sprzętów domowego użytku, książek, dekoracji, butów.
3. Sklep charytatywny Sue Ryder – dochód ze sprzedaży jest przekazywany na fundację Sue Ryder, niosącą od ponad 70 lat pomoc najbardziej potrzebującym. Podobnie jak w Kopalni, oddawać można wszystko w dobrym stanie – od ubrań przez książki, aż po sprzęty domowego użytku.
4. Ubrania do oddania (https://www.ubraniadooddania.pl/) – https://vimeo.com/258509617 zachęcamy do zapoznania się z zasadami inicjatywy.
5. Bank Ubrań– inicjatywa fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca. Bank Ubrań przejmuje garderobę w stylu biznesowym i smart casual, przeznaczoną dla osób stawiających swoje pierwsze kroki na rynku pracy.
6. Szafa Przyjaciół Wspólnoty Sant’Egidio W Warszawie– Do Szafy Przyjaciół należy przynosić rzeczy według klucza „to przyda się, żeby żyć i przetrwać na ulicy”.
7. Wieszaki “Wymiany Ciepła” zlokalizowane w całej Polsce – na ustawione w miastach wieszaki należy powiesić kurtki zimowe, które potrzebujący mogą założyć na siebie bez poczucia wstydu. http://wymianaciepla.pl/
8. Fundacja Serce Miasta, zlokalizowana na warszawskiej Pradze, powstała na początku stanu pandemii, aby pomóc najbardziej potrzebującym. Przy ulicy 11 listopada 22, fundacyjni wolontariusze codziennie wydają jedzenie i napoje. Osoby potrzebujące znajdą tam również ubrania, buty, środki czystości (których zbiórki Serce Miasta ogłasza na swojej stronie na Facebooku), a także mogą skorzystać z porad terapeutów, prawników czy pomocy socjalnej.
9. Organizacja charytatywna, a dokładniej Centrum Ekonomii Współdzielenia Po-dzielnia, powstała w 2018 roku w Poznaniu. Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania rzeczy. Do Podzielni wystarczy przyjść i oddać zalegające w mieszkaniu rzeczy, a nawet zabrać ze sobą te, które mogą się nam przydać.
10. Facebookowe grupy “Śmieciarka jedzie” dedykowane zarówno poszczególnym miastom, jak i w przypadku Warszawy – dzielnicom. Wystarczy zamieścić zdjęcia niepotrzebnych rzeczy w celu ich oddania za darmo, w komentarzach zgłaszają się osoby zainteresowane.
11. Domy Dziecka i Domy Samotnej Matki – przed oddaniem worków z ubraniami należy zadzwonić do placówki, którą jesteśmy zainteresowani i zapytać, jakich typów ubrań/butów dana placówka potrzebuje.
12. Domy Spokojnej Starości, Domy Seniora – największe zapotrzebowanie na pościel, koce, często także materace, ceraty w dobrym lub bardzo dobrym stanie. Mogą się przydać także firanki, zasłony, obrusy.
13. Schroniska dla zwierząt – szczególnie przed zimą panuje tam wysokie zapotrzebowanie na koce, w których zwierzęta będą mogły się chronić przed zimnem i wiatrem.
14. Kosze do recyklingu w H&M.
15. Zalando ruszyło z sekcją Pre-Owned: jeśli posiadasz w domu rzeczy nowe, nietrafione prezenty, ubrania z metkami – wyślij je za darmo na adres Zalando, a oni za Ciebie zajmą się wystawieniem ich na sprzedaż. Zgromadzone w ten sposób środki finansowe można wykorzystać na zakupy bezpośrednio w Zalando lub wesprzeć nimi działalność wybranej organizacji charytatywnej. Szczegóły tutaj.
16. Do sklepów z bielizną (np.intimissimi) można oddać nieużywane już biustonosze i uzyskać tym samym zniżkę na kolejny zakup. Ze starych biustonoszy powstają nowe, w ramach ekonomii zamkniętego obiegu.
17. Aplikacje Vinted i LESS – nieużywane ubrania można sprzedać lub dokonać wymiany.
18. Komisy na Madalińskiego, komis Crush, komis Wzorcownia w Warszawie.
19. Wioski dziecięce.
21. Punkty skupu w second-handach.
22. Schroniska dla bezdomnych.
Prosimy o rozwagę przy pozbywaniu się rzeczy, a przede wszystkim o rozsądek w trakcie codziennych zakupów 🙂