Rośliny doniczkowe do mieszkania
Zieleń w mieszkaniu jest bardzo ważna. Nie służy jedynie jako miła dekoracja czy wprowadzenie naturalnego akcentu, ale zapewnia zdrowszy klimat i nawilżenie powietrza.
Należy również pamiętać, że każda z roślin odpowiada za produkcję tlenu absorbując przy tym dwutlenek węgla z powietrza. W ciągu dnia rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, aby wytworzyć tlen. Do nawilżenia powietrza przyczynia się woda z liści i ziemi w podłożu. Co ważne – aby rośliny mogły właściwie pełnić swoją rolę, muszą być zadbane i zdrowe.
Zatem jakie rośliny wybrać? Oto kilka propozycji od nas w zależności od ich preferencji J
Rośliny światłolubne
Pamiętajmy, aby nie eksploatować roślin tzw. światłolubnych całymi dniami na parapecie. Taka praktyka może zakończyć się poparzeniem liści. Powinny stać w miejscu z rozproszonym światłem, które jest jasne i ciepłe.
Kaktusy
Wśród tej grupy można znaleźć wiele wspaniałych roślin jak np.: pałczaki (Cereus), echinokaktusy (Echinocactus), ferokaktusy (Ferocactus), cefalocereusy zwane głowami starca (Cephalocereus), aporokaktusy (Disocactus). Kaktusy mają małe wymagania i są często wybierane przez osoby początkujące. Podlewa się je od dołu, czyli poprzez napełnianie spodka, w którym stoi doniczka. Nie musimy ich nawozić. Ze względu na swoją budowę nie wymagają cięcia. Kaktusy, szczególnie z długimi kolcami zabijają bakterie, oczyszczają i jonizują powietrze. Warto zatem umieścić je w pokoju (sypialni) gdzie znajduje się telewizor, komputer.
Grubosz (Crassula)
Sukulent powszechnie nazywany drzewkiem szczęścia. Jak cała reszta sukulentów ma małe wymagania i obchodzimy się z nim podobnie jak z kaktusami. Jeśli roślina bardzo się zagęszcza możemy ją wtedy ostrożnie przyciąć. Oprócz tego, że drzewko szczęścia jest doskonałą zieloną ozdobą mieszkania, przypisuje się mu dobroczynne właściwości. Według niektórych grubosz poprawia samopoczucie i sprawia, że jesteśmy bardziej spokojni. Co więcej dzięki liściom pokrytym woskiem świetnie pochłania toksyczne związki lotne.
Aloesy (Aloe)
Aloesy są bardziej wymagające od innych sukulentów, natomiast nie sprawiają większych problemów, jeśli chodzi o choroby czy podlewanie. Należy nawadniać je wtedy, gdy podłoże będzie delikatnie przeschnięte. Również przechodzą w zimowy stan spoczynku i jeśli odpowiednio im go zapewnimy to na wiosnę zobaczymy ich kwiaty. Oprócz właściwości dekoracyjnych, aloes stosowany jest również jako roślina lecznicza. Głównym źródłem jego możliwości jest sok, który można uzyskać z jego liści.
Kalanchoe blossfeldiana (Kalanchoe blossfeldiana)
To kolejny sukulent. Niestety, ale w sklepach nie znajdziemy jej formy pierwotnej. To co oferują nam sprzedawcy to różne botaniczne odmiany. Jest znana głównie z tego, że kwitnie zimą. Podobnie jak inne sukulenty nie jest bardzo wymagająca. Powinniśmy ją podlewać wtedy, gdy podłoże przeschnie.
Wężownica (Sansevieria)
Czyli tzw. słynne szable (lub języki) teściowej. Kolejny gatunek z rodziny sukulentów. Jej największa popularność nastała wtedy, gdy okazało się, że jest świetnym oczyszczaczem powietrza. Potrafi przechwytywać drobinki smogu, toksyny w farbach, klejach czy impregnatach. Jak reszta sukulentów, nie jest bardzo wymagająca w utrzymaniu.
Rośliny cieniolubne
Należy zaznaczyć, że rośliny cieniolubne to nie te, które nie potrzebują wcale światła. Jeśli zostaną postawione w zupełnym cieniu po prostu zmarnieją. Każdego dnia, choć na chwilę, światło powinno do nich docierać.Monstera (monstera) – w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Wielkie okrągłe liście z otworami są niewątpliwie unikalną cechą monstery. Nie potrzebuje zbyt dużo wody natomiast jej regularne podlewanie jest niezbędne. Jej atutami są oczyszczanie powietrza, poprawa mikroklimatu wnętrza oraz łatwa pielęgnacja.
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
posiada piękne dekoracyjne białe kwiaty, a także jest zdecydowanym liderem w oczyszczaniu powietrza w naszych domach. Ze względu na swoje właściwości, warto go umieścić w sypialni, w której to pomoże oczyścić powietrze. Będzie również dobrze się czuł w kuchni i łazience.
Paprocie
wśród tej rodziny możemy wybierać spośród wielu odmian i gatunków jak np. nefrolepis (Nephrolepis exaltata), mini paprotkę niekropień (Adiantum raddianum), na płaskli łosiorogiej (Platycerium) i kończąc na tzw. zanokcicy (Asplenium nidus). Jeśli umiejscowimy je w sypialni z pewnością pomogą nam w nawilżeniu powietrza. Paprocie wolą cieniste miejsca z dużą wilgotnością powietrza. Paproć powinna stać także w pomieszczeniu, w którym znajduje się telewizor lub komputer, a także tam, gdzie ktoś pali papierosy, ponieważ jonizuje powietrze.
Storczyki
do rodziny storczykowatych Orchidaceae należy ponad 20 tysięcy różnorodnych roślin. Najpopularniejszy jest falenopsis (Phalaenopsis), ale warto również zwrócić uwagę na Cymbidium o pieknych kwiatach i długich zielonych liściach. Pielęgnacja nie jest wymagająca. Ważne jest, aby podlewać storczyki niezbyt często, ale obficie, gdy podłoże jest całkiem suche. Gatunki korzeniące się w ziemi nie tolerują dłuższych okresów suszy, ale i one źle się czują w mokrym podłożu.
Hoja (Hoya)
Roślina ta radzi sobie z niedoborem światła natomiast zanim postawimy ją w zacienione miejsce warto pozwolić jej podrosnąć. Aby hoja zakwitła (lub kwitła obficie) warto podwiązać jej na pędy na sznurkach. Nie lubi częstego przesadzania, zbyt żyznego podłoża ani nadmiernego podlewania.
Podsumowanie
Pamiętajmy także, że musimy odpowiednio dobrać rośliny do pomieszczeń.
Wybierając rośliny do sypialni powinniśmy zdecydować się na te zielone niż kwitnące, ponieważ sypialnia jest miejscem, w którym odpoczywamy. Niewskazane jest, aby w tego typu pomieszczeniu znajdowały się duże, kolorowe i intensywnie pachnące kwiaty, ponieważ takie bodźce mogą być zbytnio absorbujące. Co więcej, jeśli długo przebywamy w towarzystwie kwiatów jak ma to miejsce podczas snu to mogą nas uczulać.
W łazience czy kuchni musimy wziąć pod uwagę dużą wilgotność powietrza oraz wysoką temperaturę. Nie każdy gatunek sobie z tym poradzi.