Usypianie ślepych miotów w ramach obowiązku ustawowego w Warszawie 2018-2020
Niniejszym artykułem chcieliśmy skierować Waszą uwagę na odpowiedzialność człowieka związaną z opieką nad zwierzętami w zakresie zapobiegania ich niekontrolowanemu namnażaniu, a w konsekwencji zapobieganiu porzuceniom, bezdomności zwierząt, ale też przykrej ostatecznej ewentualności jaką jest usypianie ślepych miotów. Dla hodowli w Polsce okres świąteczny jest okresem wzmożonej liczby zamówień na zwierzaki, które są następnie wręczane jako prezenty choinkowe. Nie zawsze są to decyzje przemyślane, zdarza się, że początkowy entuzjazm i dobre przyjęcie psa czy kota do rodziny zamienia się z czasem w obojętność, niechęć do podejmowania obowiązków opieki, czy wręcz kończy się ich oddaniem lub porzuceniem. A przecież kilka miesięcy po świętach przychodzi wiosna.
Ustawa o ochronie zwierząt w art. 6 ust. 1. pkt. 7 czyni wyjątek od zakazu zabijania zwierząt i zezwala na usypianie ich ślepych miotów. W art. 11 oraz 11a ust. 2 pkt. 6 ustawa nakłada na gminy obowiązek zapobiegania bezdomności m.in. poprzez zlecanie usypiania ich ślepych miotów.
Fundacja Leszy wykonała poprzez Biuro Ochrony Środowiska m. st. Warszawy zapytanie o informację publiczną w zakresie liczby wykonanych na zlecenie poszczególnych dzielnic eutanazji ślepych miotów w latach 2018-2020, a także w zakresie ich kosztów. Poniższe dane obejmują informacje przekazane z dzielnic, bez zapytania do jednostki budżetowej m.st. Warszawy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt (ul. Paluch 2), które swoje dane, w tym m.in. o eutanazjach udostępnia tu: https://napaluchu.waw.pl/bip/dane-statystyczne/
Dziękujemy jednostkom stołecznego samorządu za przekazanie danych pokazujących skalę tej problematyki.
Z przekazanych danych wynika, że w latach 2018-2020 na zlecenia wynikające z ustawy zrealizowano na terenie warszawskich dzielnic 182 zabiegi eutanazji ślepych miotów, co przy kilku zwierzakach na miot daje niestety liczbę idącą w setki. Najwięcej zabiegów wykonano w dzielnicach Wola, Mokotów i Rembertów, osiem dzielnic zadeklarowało brak wykonania tego rodzaju zabiegów.
Pamiętajcie, że odpowiedzialnością człowieka jest opieka nad zwierzętami, również w zakresie ograniczania niekontrolowanego namnażania się, które niestety w konsekwencji kończy się m.in. koniecznością realizacji zabiegów usypiania.
